Ստամբուլի խորհուրդը քաղաքային հանդիպել է՝ քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի պաշտոնանկությունից և կոռուպցիոն հետաքննության շրջանակում նրա ձերբակալությունից հետո փոխքաղաքապետ ընտրելու համար, հայտնում է Anadolu-ն։
Խորհրդի նախագահի երկրորդ տեղակալ Գյոկխանա Գյումուշդաղի նախագահությամբ Սարաչհանեի քաղաքապետարանի շենքում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պատգամավորի թեկնածու են առաջադրվել ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության պատգամավոր Նուրի Ասլանը և պատգամավոր Զեյնել Աբիդին Օքուլը, որը նաև իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խմբակցության փոխնախագահն է։
Երրորդ փուլում քվեարկել է 302 մարդ։ CHP-ի թեկնածու Ասլանը ստացել է 177 ձայն, իսկ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության թեկնածու Օքուլը՝ 125 ձայն։
Այս արդյունքի շնորհիվ Նուրի Ասլանը դարձել է Ստամբուլի փոխքաղաքապետ։
Հիշեցնենք, որ Իմամօղլուի աջակցության ընդդիմության ցույցեր անցկացվում են ամբողջ Թուրքիայում մարտի 19-ից, երբ նա կալանավորվել էր կոռուպցիայի և ահաբեկիչների հետ կապերի մեղադրանքով։