Վառելիքաէներգետիկ ռեսուրսների խնայողության,շրջակա միջավայրի պահպանության տեսակետից կարեւոր նշանակություն ունի էներգետիկ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումը եւ դրա հանրայնացումը: Այս տեսակետից հաշվի առնելով տողերիս հեղինակի կողմից ավելի քան 50 -ամյա փորձը էներգետիկայի եւ ժուռնալիստիկայի ոլորտներում՝ առաջարկում եմ քննարկել
«ՀՀ ԶԱՆԳՎԱԾԱՅԻՆ ԼՐԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» օրենքի Հոդված 9-ում (Լրատվական գործունեություն իրականացնողի պատասխանատվությունը) բաժնում ավելացնելու 4-րդ եւ 5-րդ կետերը հետեւյալ շարադրմամբ:
9.4. «Հորդորել ՀՀ-ում գործող բոլոր լրատվամիջոցներին (մամուլ կամ Լրատվական գործունեություն իրականացնող որեւէ միջոց) տարեկան կտրվածքով պարբերաբար ներկայացնել էներգիայի արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունները տնտեսության բոլոր ոլորտներում»:
9.5. «ՀՀ Հանրային ռադիո եւ Հ1 հեռուստաընկերություններում ունենալ հաղորդաշար՝ լրագրողական մակարդակով ներկայացնելու ՀՀ էներգախնայողության հիմնախնդիրները»:
Հայկական էներգետիկական ակադեմիան տարիներ շարունակ ունենալով մեծ փորձ եւ հնտությունններ այս ոլորտում, պատրաստ է պատշաճ մակարդակով իրականացնելու այն:Արդյունքում կունենանք վառելիքաէներգետիկ ռեսուրսների խնայողություն եւ կլուծվեն նաեւ բնապահպանական որոշ խնդիրներ: